Síszimulátor inSPORTline SKI2000
470 500 Ft
RaktáronÖsszehasonlított termékek
Miért kellene egy síelőnek a téli szezonra várva súlyt emelnie vagy bármilyen más sportot űznie, ha valójában síelni is lehetősége van? Csak éppen nem a hegyekben. Ki mondta, hogy síelni csak a hófödte hegyeken lehet? – gondolhatta Edward Paul, az amerikai Minnesota Nordic síelője, amikor megálmodta, majd 1975-ben piacra dobta a világ első sígépét.
Télen, illetve zord időjárási körülmények között különösen nagy hasznát vehetjük egy szobakerékpárnak, az év nagy részében pedig egy síszimulátornak. És még csak ki sem kell tennünk a lábunkat otthonról ahhoz, hogy formában tartsuk magunkat ezekkel a gépekkel. Amellett, hogy bárhol és bármikor használhatók, a sportszimulátorok legnagyobb előnye abban rejlik, hogy lehetővé teszik a rendszeres, kihagyások nélküli sportspecifikus edzést, és ezáltal a folyamatos fejlődést.
Bár Paul fő vevőcsoportja a sízésben jártas emberek voltak, a találmány remek alternatívaként szolgált azok számára is, akik valamilyen aerob sportot szerettek volna űzni, ám szabadtéri sportolás szempontjából kevésbé kedvező éghajlaton élnek. Miután a zseniális elképzelés a gyakorlatban is bevált, a sportszergyártó cégek olyan masinák fejlesztésébe fogtak, amelyek pontosan utánozzák a sífutás és az alpesisízés mozgásmintáit. Itt jön a képbe a specifikusság elve.
Mitől sportspecifikus egy edzés?
Függetlenül attól, hogy mennyire szorgalmasan végzi egy hobbisíelő a keresztedzéseket (legyen az futás, kerékpározás vagy erőedzés) két síszezon között, az év első síelése mindig komoly megterhelést jelent a szervezet számára – hacsak nem sportspecifikus edzéssel, azaz síszimulátor használatával készül a sportoló a valódi síelésre.
A specifikusság elve szerint a test és az izmok az adott tevékenység ismétlődésének mértéke alapján alkalmazkodnak egy bizonyos mozgásmintához, akár egy sportról, akár egy kézügyességet igénylő készségről (pl. horgolás, rajzolás) van szó. Például egy rövidtávfutó sprintedzésekkel javíthat a tempóján, egy golfozó a lendítések és ütések tökéletesítésével fejlődhet, egy erőemelőnek pedig többek között a fekvenyomást és a guggolást kell minél többször gyakorolnia ahhoz, hogy egyéni csúcsokat döntsön.
Hivatásos sportolók körében nem kérdés, hogy az általános pszichés-fizikai állapotot, azaz a fittségszintet növelő gyakorlatok mellett a kívánt specifikus eredményre is összpontosítani kell. Ugyanakkor a fejlődni vágyó hobbisíelők is rengeteget profitálhatnak abból, ha a sportspecifikus gyakorlásokat következetesen beépítik az edzésprogramjukba: nemcsak a teljesítményük nőhet jelentős mértékben, de a technika, valamint az izmok és az ízületek fokozatos és folyamatos fejlesztése révén a sportsérüléseket is nagyobb eséllyel kerülhetik el.
És hogy mire számíthatnak azok, akik nem kimondottan síelni szeretnének, hanem a rendszeres és változatos mozgás jegyében használnának síszimulátort? Íme, néhány példa a számtalan hatás közül:
Fejleszti az aerob kapacitást
A sífutógépen történő ritmikus és ciklikus kardiomozgás – rendszeres edzés esetén – hatékonyan növeli a VO2 max mértékét, azaz a szervezet által maximálisan felvehető és szállítható oxigén mennyiségét – csakúgy, mint a futás. A szív és a tüdő erősítése, valamint a vérnyomás stabilizálása mellett a fogyást is elősegítheti a „szárazföldi síelés”: a mozgás intenzitásától függően egy 65 kg súlyú felnőtt nő egy 30 perces edzés során átlagosan 250-300 kilokalóriát égethet el. Azoknak tehát, akik szívesen kísérleteznek különböző mozgásformákat vagy szeretnének egy kis változatosságot csempészni a kardioedzéseikbe, mindenképpen érdemes próbára tenni magukat a síszimulátoron.
Kiváló súlyterheléses gyakorlat
Nemcsak az izomfejlesztés, de a csontok épségének megőrzése, illetve a csontvesztés megállításának szempontjából is érdemes rendszeresen olyan súlyterheléses gyakorlatokat végezni, mint a síelés. A súlyterheléses gyakorlatok arra késztetik a csontokat, hogy a gravitációs erővel szemben dolgozva támogassák a testsúlyt, aminek eredményeként fokozódik a kalcium beépítése a csontokba. A síszimulátoron való edzés tehát a csontsűrűség fenntartásához és a csontritkulás megelőzéséhez is hozzájárul.
Kíméli az ízületeket
Nem sok olyan aerob mozgásforma létezik, ami egyszerre biztosítja a súlyterhelést és az ízületkímélést. Jó hír, hogy a síelés és a síszimulátoron való edzés is ezek közé tartozik: csakúgy, mint az elliptikus tréneren, a síszimulátoron is mindkét láb folyamatosan érintkezik a léccel/lábtartóval, ami minimális impaktot jelent az ízületek számára. Éppen ezért ízületi problémával küzdők számára is biztonságos edzést nyújt egy símasina.
Az egész testet edzi
Azáltal, hogy szimultán mozgásra készteti a karokat és a lábakat, a síszimulátoros edzés nemcsak a kalóriaégetés folyamatát gyorsítja fel, de mind az alsó-, mind a felsőtest izmait hatékonyan erősíti és formálja. Kardiózás és erősítés egyszerre – jól hangzik, nem?
Javítja a mozgáskoordinációt
Ironikus módon a leggyakoribb panasz a sígépekkel kapcsolatban pont az, ami az egyik legnagyobb előnyük is: használatuk koordinált kar-láb mozgást igényel, ami sokak számára eleinte komoly kihívást jelenthet. Aggodalomra semmi ok, sőt: egyrészt ebbe is hamar bele lehet jönni, másrészt amint elsajátítottuk a megfelelő technikát, az általános mozgáskoordinációnk is folyamatosan fejlődni fog.