Hogyan válasszunk futóbiciklit?
Segítségre van szüksége gyermeke futóbiciklijének kiválasztásához? Milyen méretűt és típusút válasszon? Mik az előnyei a fa futóbicikliknek, műanyag futóbicikliknek esetleg a fémből készült futóbicikliknek? Milyen korban milyet vásároljunk? Olvassa el tanácsainkat, amelyben minden kérdésére választ fog találni!
Mi az a futóbicikli?
A futóbicikli egy pedál nélküli kerékpár, melyet a gyermekek lábukkal hajtanak. Nincsenek pedálok, lánc, vagy oldalsó kerekek, és nem kell pedálozni tanítani a gyermeket. Fejleszti az egyensúlyérzéket, és ideális választás a tricikli és az igazi kerékpár előtt.
Mit kell nézni vásárlás előtt?
Mielőtt úgy dönt, hogy vásárol gyermeke számára egy futóbiciklit, érdemes tisztázni az igényeket. A kiválasztásnál fő szempont kell, hogy legyen a minőség, a biztonság, illetve a dizájn. (Minden futóbiciklink ellenőrzött és minősített inSPORTline minőségű termék)
Vásárlás előtt a következőket kell megnéznünk:
Futóbicikli biztonsága
A lfutóbiciklinek biztonságosnak kell lennie a gyermeke számára, nem lehet rajta éles, kiálló alkatrész, amellyel gyermeke megsértheti magát.
Futóbicikli minősége
Nagyon fontos az anyag, amiből készül a futóbicikli. Ez lényegében a váz, amelynek ki kell bírnia akár a gyermekek durva bánásmódját is. A piacon számos fajta kapható, legelterjedtebb a fém, műanyag, vagy fa. A különböző anyagok eltérő előnyökkel rendelkeznek:
Fém futóbicikli | Műanyag futóbicikli | Fa futóbiciklik |
+ erős | + könnyű | + erős |
+ ellenálló | + olcsó | + hagyományos anyag |
+ minősége | + ellenáll az időjárásnak | + természetes |
+ több generációnak is alkalmas lehet | + ellenálló | |
+ beltérben is használható |
Futóbicikli súlya
A futóbiciklinek könnyűnek kell lennie, hogy a legkisebb lurkók is megbirkózzanak a súlyával. A könnyű súlyt a szülők is értékelik, mikor a játszótéren a gyermek megunja a gurulást, és kézben kell tovább vinni. :)
Kerekek típusa
Választhat felfújható, (gumi kerék levegővel töltve), műanyag vagy bantam (talicska) kerekű futóbiciklit. A bantam és a műanyag kerekek előnye a tartósság mellett az igénytelenség. Ezeket a kerekeket nem lehet kiszúrni, nem lehet velük defektet kapni. Vezethetőségük eltérő. Ezeknél a kerekeknél maga a kerék veszi át és csillapítja a talaj egyenetlenségeit, ezért minél szélesebb, minél nagyobb a kerék átmérője, annál könnyebben viselik az úthibákat. Ezzel szemben a felfújható kerekek sokkal jobban elnyelik az út hibákat, sokkal kényelmesebb a velük való közlekedés. A kemény bantam kerekek alkalmasak a durva, nehéz terepen való közlekedésre is, míg a felfújható kerekeket inkább javasoljuk városi közlekedésre, parkokba, játszóterekre, stb.
Ülés magassága a talajtól
A futóbicikli ülésének elég alacsonynak kell lennie ahoz, hogy gyermeke mindkét lába leérjen a földre, és biztonságosan tudja lökdösni magát előre.
Hogyan válasszuk ki a megfelelő ülésmagasságot?
Az ülésmagasság a futóbicikli egyik legfontosabb paramétere. Fontos, a gyermek mindkét lába biztosan elérje a földet (nem csak a lökő lába!). A futóbiciklik különböző méretűek, és többségének állítható az ülés magassága.
Korhoz kötve, átlagos magassagú gyerekekre érvényes:
1,5 - 3 éves kor - 80 - 95cm magasság - 39 - 45cm ülésmagasság
3 - 4 éves kor - 95 - 105cm magasság - 45 - 55 cm magasság
4 - 6 éves - 105 cm felett - 55+ cm magasság
Ha nincs rá lehetősége, hogy személyesen próbálják ki a megvásárolni kívánt futóbiciklit, akkor segít, ha a gyermek szétvetett lábakkal áll, és Ön megméri a föld és az ágyéka közti hosszt. Ezt a számot a későbbiekben összehasonlítja a web-shopon található adatokkal.
Fékek - igen vagy nem?
Erre a kérdésre nincs egyértelmű válasz. Fiatal korban (1,5-3 év) a fék annyira nem szükséges, mert a gyerekek ebben a korban ösztönösen használják fékezésre a lábukat, és a figyelem központjában az egyensúly megtartása áll. További probléma, hogy a 1,5-3 éves gyermekeknek nincs mindig elég erejük, hogy a féket kellőképen használják a futóbiciklin. 3 éves kor felett egyre nagyobb szükség van a fékre, hogy hogy így a nagyobb sebességet nagyobb erővel tudja megfékezni. Továbbá a normál biciklire való átálláshoz is szükségük lesz a fék helyes használatát elsajátítaniuk.
Nagyon fontos a fékek minősége a kellő fékellenállás kifejtéséhez. Természetesen először meg kell tanítani a gyereket a fékkar helyes használatára. Gondoljon arra is, ha túl nehéz behúzni a féket, hogy a gyerek ujjai nem olyan erősek, hamar elfáradnak. Ebben az esetben a gyermek nem tud biztonságosan fékezni.
Tippek és tanácsok a fékhez:
- Hagyjuk, hogy a kis lovas eldöntse, hogy féket használ, vagy lábbal fékez. (Általában jobb, ha nem használja a féket, mintha rosszul használná a féket!)
- Célszerű hátsó féket választania. Az első fék blokkolásánál nagyobb a balesetveszély, amely sok könnycseppet eredményezhet.
- 3-5 év között már el lehet kezdeni megtanulni a fékek használatát. (Ha lesz gyermekkerékpár, tudja majd használni azt is.)