Síszemüveg WORKER Molly
18 400 Ft
RaktáronÖsszehasonlított termékek
Ha téli sportokról és hegyi környezetről van szó, nem csak az extrém hidegre kell felkészülni, ugyanis akárcsak a fagyos időjárásnak, a hóra visszaverődő napfénynek is vannak káros hatásai. Ezt nevezik hóvakságnak.
A hóvakság, orvosi nevén photokeratitis egy átmeneti, ám igen kellemetlen állapot. Akkor alakul ki, amikor túl nagy erejű fény éri a látószerveket, melynek következtében a szem legkülső rétegét képező szaruhártya begyullad. Azért nevezik hóvakságnak, mert télen, illetve havas környezetben fordul elő leggyakrabban: a hóról az UV sugaraknak akár 80%-a is visszaverődhet, ami tulajdonképpen olyan, mintha a normálisnál kétszeres erejű napfény érné a szemet, ez pedig hosszú távon szürkehályoghoz vagy daganatos elváltozásokhoz is vezethet.
Hasonló hatása van egyébként a homokról és a vízfelszínről visszatükröződő napfénynek, valamint az olyan mesterséges fényforrásoknak is, mint a szoláriumlámpa vagy a hegesztőberendezések. Mivel a szaruhártyában több ezer idegvégződés található, az emberi szem különösen érzékeny az ilyen nagy erejű fényhatásokra.
A hóvakság leggyakoribb tünetei a következők: égő fájdalom, viszkető érzés a szemekben, az érzet, hogy valami van a szemben, amit nem tudunk kiszedni, fényérzékenység, vörös, duzzadt szemhéjak, könnyezés, homályos látás, fejfájás. Súlyosabb esetben annyira megduzzadhatnak a szemhéjak, hogy az érintett kinyitni sem tudja a szemét, és bár ugyan, de előfordul, hogy az állapot átmeneti látásvesztéssel, illetve színtévesztéssel is jár.
A napégéshez hasonlóan a hóvakság tünetei sem mindig azonnal, hanem a napsugárzásnak való kitettség után néhány órával jelentkeznek, akkor, amikor a szaruhártya már jelentős mértékben károsodott. Ezért olyan fontos a megfelelő szemvédelem magashegyi körülmények, illetve téli sporttevékenységek végzése során. És hogy mi számít megfelelő szemvédelemnek? Egy átlagos napszemüveg UV-védelmet nyújt ugyan, síeléshez vagy snowboardozáshoz már korántsem elég.
Íme öt ok, amiért a síszemüveg elengedhetetlen kelléke a téli sportoknak:
Csökkenti a vakító ragyogás mértékét
A balesetek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy snowboardozás vagy síelés közben tisztán lássunk . Ragyogó napsütésben a polarizált vagy sötét lencsék kellő védelmet nyújtanak azáltal, hogy csökkentik a visszaverődő fényt, így a viselőjüknek nem kell hunyorognia ahhoz, hogy korlátozott látási viszonyok mellett is gond nélkül tájékozódjon. A fotokróm lencsével ellátott védőszemüvegek nagyobb fényérzékenységüknek köszönhetően még ennél is hatékonyabbak: ezek a lencsék a napfény mennyiségétől függően változtatják meg a fény blokkolásának módját.
Növeli a kontrasztot
A kontraszt azért fontos a téli sportokban, mert segítségével könnyebben észrevesszük az előttünk lévő bukkanókat, akadályokat, lejtőket. A borostyánsárga, a barna és a rózsaszín szemüveglencsék fontos tulajdonsága, hogy növelik a kontrasztot:
A borostyánsárga lencse felhős idő, illetve a sípálya gyenge megvilágítása esetén a legjobb választás.
A barna lencse a legsokoldalúbb, mivel többféle időjárási körülmény esetén beválik: forró nyári időben minimális mennyiségű napfényt blokkol, miközben javítja a kontrasztot. Emellett, mivel megszűri a kék fényhullámokat, tisztábbá és mélyebbé teszi a zöld árnyalatokat, például a fákat és bokrokat.
Rózsaszín lencséjű szemüveget elsősorban párás és felhős időben ajánlott viselni.
Megvéd a hidegtől és a törmelékektől
A hidegre, fagyra nemcsak a szabadon hagyott fül, orr, száj, de a szem is igen érzékeny, és a helyzetet tovább súlyosbítja a csípős szél, akárcsak az, amikor nagy sebességgel siklunk le a hegyről. Egy tökéletesen passzoló és megfelelően záró védőszemüveg, amellett, hogy óvja a szemet a hideg levegőtől, azt is megakadályozza, hogy bármilyen apró törmelék vagy porszem a szemünkbe jusson és akadályozza a látást. Az éjszakai síelés és a snowboardozás nem igényel színes lencséket. Az átlátszó lencsék elegendőek, és nem változtatják meg a látást sötétben.
Baleset esetén extra védelmet nyújt
Kezdő és bizonytalan mozgású síelőknél nagy az esélye az egyensúly- és kontrollvesztésből adódó baleseteknek, így annak is, hogy siklás közben ágaknak csapódnak, ami a szemet is felsértheti. Egy védőszemüveggel azonban, ha az esés vagy egyensúlyvesztés nem is, a szemet érő sérülések teljes mértékben megelőzhetők.
Kényelmes és stabil
Snowboardozás, síelés közben egy napszemüveg könnyedén lecsúszhat, leeshet az arcunkról, egy méretünknek megfelelő sí- vagy snowboardszemüveg azonban remekül rögzül a fejen. Fontos, hogy a keret puha és rugalmas legyen és kövesse az arc kontúrját, a pántnak pedig elég vastagnak kell lennie ahhoz, hogy a szemüveget a helyén tartsa. Tipp: a kényelmed és biztonságod érdekében lehetőleg válassz páramentes lencséjű védőszemüveget.